- Metoda: Jednorázový rašelinový zábal
- Web: www.masazebzenec.cz
Popis
JEDNORÁZOVÝ RAŠELINOVÝ ZÁBAL
Rašelina – Hřejivý krok k harmonii. Rašelina je léčebný prostředek prověřený staletími. Její účinnost ověřily mnohé generace před námi. Koupele a různé typy zábalu se používaly již od pradávna ve starém Řecku. Používá se jako tradiční lázeňská procedura využívající osvědčeného tepla. Tepelná setrvačnost a vyjímečné vlastnosti rašeliny zajistí teplo po velmi dlouhou dobu a působí výrazným analgetickým účinkem. Teplo, relaxace, tradice, skvělý účinek. Blahodárné účinky rašeliny jsou prokázány a o jejich pozitivním vlivu není pochyb. Její přínos pro lidský organismus tkví ve vysokém obsahu přírodních stopových prvků a množství minerálů. Právě díky tomu se s rašelinovými zábaly a rašelinovými nosiči tepla můžete setkat i v lázních a rehabilitačních centrech, kde patří mezi léčebné procedury.
Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Rašelinový zábal je díky své tepelné setrvačnosti nejpoužívanější produkt v rehabilitaci.
Rašelinový tepelný zábal – rašelinový nosič tepla
Rašelinové tepelné zábaly pomocí rašelinového nosiče tepla vycházejí z již po staletí známého blahodárného účinku tepla na lidský organizmus. Tepelné zábaly byly stále více zdokonalovány od písku, přes jíl a bahno, až po rašelinové a fangoparafinové zábaly. Rašelinové zábaly jsou čistým přírodním produktem, jsou jednou z forem teploléčby. Jejich předností je využití přírodního léčivého zdroje. Jednorázové rašelinové zábaly patří mezi nejoblíbenější typ termoterapie. Oproti klasickým zábalům jsou jednorázové rašelinové zábaly šetrnější variantou. Teplota zábalu je přibližně 46 °C.
Jednorázové rašelinové zábaly jsou šetrnější variantou celkových rašelinových zábalů, kdy klientovi ošetřujeme pouze postižené místo. Rašelinové zábaly se používají v kombinaci s rašelinovými nosiči tepla, které nahřívají 3-4 mm vrstvy rašelinové směsi mezi dvěma foliemi, z nichž jedna vlies je prostupná účinným látkám. Přikládá se vždy propustnou vrstvou vlies na klienta, přičemž na druhé straně je ohřátý nosič tepla, který se na začátku postupně prohřívá ve vodní lázni a dále udržuje požadovanou teplotu obkladu po dobu přiložení. Postupným uvolňováním tepla přes JRZ se zabrání tepelnému šoku. Přírodní příměsi zamezují větším únikům vody ze zábalu a tím také výraznějšímu znečištění klienta. Jednorázové použití rašelinových pláství zaručuje nejen maximální kvalitu, ale i naprostou hygieničnost, jelikož se používají jednorázově. Účinnost huminových látek je identická s klasickým rašelinovým zábalem. Zábaly jsou šetrné vůči přírodě.
Účinky rašelinového zábalu
Rašelinové zábaly mají množství blahodárných účinků. Poskytnou uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemnou relaxaci celého těla. Jsou výborné k úlevě od bolestí zad a kloubů. Zlepšuje se tím tonus kůže a podkoží, dochází k hlubokému prohřátí a způsobuje relaxaci svalů a uvolnění, změkčení vazivové tkáně, což značně zvyšuje efekt následné masáže. Skvěle podporují lokální prokrvení těla, zlepšují pohyblivost a zklidňují bolestivé křeče a natažené svaly, uvolňují zvýšené napětí svalů i vaziva, snižují bolest, povzbuzují imunitní reakce. Lze je použít jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení apod. Jednorázové aplikace obsahují velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, mají rovněž blahodárný vliv na pokožku. Huminové a fulvové kyseliny obsažené v rašelinovém obkladu pronikají do svrchní vrstvy pokožky, kde absorbují kyselinu mléčnou a toxické látky metabolismu.
Proč je rašelinový zábal tak účinný
Kombinuje působení tepla a vlhka s účinnými látkami, které obsahuje rašelina. Teplo a vlhko působí po fyzické stránce, huminová, fulvová kyselina a minerální látky po chemické stránce. Hluboce působící tepelný efekt se zvýšením lokálního prokrvení organizmu jako komplexní reakce. Rašelinové zábaly obvykle předchází masáži samotné, čímž je zajištěna maximální účinnost celé procedury. Nejčastěji je požíváme v kombinaci s klasickou masáží nebo i samostatně.
Doporučení po proceduře:
Doporučuje se po proceduře již nesprchovat nebo nekoupat. Sprchování a koupání je vhodné až druhý den. Zkuste si dopřát po celém dni chvilku relaxačního odpočinku od starostí, budete se cítit svěže a uvolněně bez napětí a bolesti.
Kdy je vhodné rašelinový zábal použít
- bolesti kloubů, zad, páteře
- subakutní a chronické stavy revmatického a traumatického
- svalové kontraktury
- celulitidu, obezitu
- vhodné pro zvýšení lokálního prokrvení
- choroby pohybového systému, degenerativního a úrazového
- metabolické, nervové a gynekologické choroby
- při artróze
- při únavě
Kontraindikace pro tepelný zábal
- při horečnatých a infekčních onemocněních
- akutní zánět močových cest
- těžká onemocněních srdce a krevního oběhu
- těhotenství (s aplikací podél páteře)
- těžší zánětlivá a jiná akutní onemocnění kůže
- vysoce zánětlivém revmatismu a zánětlivých procesech
- otevřených poraněních a infekcích pokožky, krvácení
- otoky, přecitlivělost na teplo
- alergie na obsah zábalu
- při bolestech zánětlivého původu
- při poruchách oběhového systému
- akutní zánětlivé projevy