- Metoda: Masáž klasická zdravotní
- Web: www.masazebzenec.cz
Popis
MASÁŽ KLASICKÁ ZDRAVOTNÍ
Masáže jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších regeneračních prostředků užívaných již po tisíciletí k odstranění bolesti, nastolení dobré nálady a pohody, pro povzbuzení energie a k zotavení svalstva, zlepšení našeho zdraví. Již velmi dávno známé tajemství doteku při masáži, vyvolává psychickou i fyzickou rovnováhu, a tím také pocit celistvosti, souznění těla a mysli. Představují tedy vhodné obohacení péče o lidské tělo a jeho optimálního zdraví. Je to preventivní způsob, jak dosáhnout harmonie těla i ducha, což má být nedílnou součástí našeho života. Masáž má tedy obrovský význam v ovlivňění celkového stavu organismu, tělesného i duševního.
Masáž je jedna z nejlepších metod, jak si odpočinout po psychicky i fyzicky namáhavém dni. Dotek ve formě masáže nejen uvolňuje a dodává sílu nemocnému nebo unavenému tělu, ale předává také teplo, poskytuje pocit jistoty a sebeúcty. Masáž urychluje přirozené hojení těla, uklidňuje mysl, vyrovnává citovou hladinu a omlazuje organismus. Pochopení emocí stejně jako těla vyvolává změny celé osobnosti. Je to dokonalá protilátka stresu. Masáž je doplněna účinky kvalitních panenských esenciálních olejů, pro hýčkání všech stránek naší bytosti. Masáže pomáhají uvolnit, osvěžit tělo i mysl, posílit vitalitu a zlepšit celkový stav organismu. Odstraňují stres, bolesti zad, ztuhlost šíje a navozují pocit vnitřní harmonie a uvolnění.
Masáž je vhodná pro aktivní lidi pracující ve stresovém prostředí, sportovce, pro lidí konající namáhavou a fyzicky vyčerpávající práci, ale i pro ty, kteří si chtějí jen odpočinout, udělat něco pro své zdraví.
Ozdravná síla doteku je v dnešní uspěchané době, plné stresu a pracovního vypětí čím dál více ceněna a masáže se stávají čím dál více vyhledávaným prostředkem a neodmyslitelnou součástí relaxace.
Pravidelnou masáží snižujeme nahromaděné napětí, staženým bolavým svalům navracíme zpět jejich pružnost a tím nastává kýžená úleva. Po masáži se cítíme mnohem spokojenější, pozitivnější a máme více energie.
Účinky a reakce těla na masáž
Blahodárný účinek masáže je možné pocítit na většině částí našeho těla. V první řadě na kůži, svalstvu, kloubech a šlachách, ale také na nervech, srdci, cévách, dýchacím ústrojí, lymfatickém systému, vnitřních orgánech a na některých žlázách. Masáž normalizuje kožní napětí, zlepšuje prokrvení masírované oblasti, zlepšuje výživu tkání a zmírňuje bolest. Velmi významné je ošetření svalů, které podle zaměření hmatů může být relaxační nebo naopak tonizující a lze ji mi dosáhnout určitého regeneračního účinku.
Účinek masáže na tělesnou stránku se projevuje na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, tím uvolňuje potní a mazové žlázy, podstatně se zvýší výživa kožních buněk, chemické pochody v buňkách kůže a buněčné dýchání. Zlepší se prokrvení kůže a podkoží, čímž se zlepšuje zásobování těchto tkání přísunem kyslíku, živin, ochranných látek a zpomaluje tak vznik příznaků stárnutí. Současně se zvýší odplavování odpadových produktů látkové výměny (oxid uhličitý, „únavové látky“ kyselina mléčná, močovina a jiné) zadržovaných ve svalech do žilního a lymfatického systému. Tak podporuje regulační a ochranné pochody zajišťující odolnost povrchu těla proti vnějším vlivům prostředí.
Pokožka se po masáži stává vláčnou, pevnější, pružnější, napíná se, vyhlazuje a tím zpomaluje stárnutí, jeho příznaky a tvorbu vrásek. Tím přispívá k lepšímu a mladšímu vzhledu člověka. Reflexně a změnou prokrvení masáž ovlivňuje i další vzdálené orgány a má celkové účinky na organismus. Vzruchy přenesené nervovými drahami do mozku mají vliv nejen na jeho řídící a regulační činnost, ale i na psychiku, čímž se dá vysvětlit zklidňující nebo naopak dráždivý, stimulující účinek masáže. Působením na nervová zakončení v kůži lze masáži zmírnit nebo utlumit kožní bolest. Hlubšími masážními hmaty lze rozrušit svalové zatvrdliny, srůsty, eventuálně jizevnatou tkáň v kloubních pouzdrech nebo šlachových pochvách. Masáži lze rovněž urychlit vstřebávání a odplavení zánětlivých výpotků nebo otoků.
Masáž přímo ovlivňuje nervovou soustavu a hormonální sféru, zlepšuje a podporuje krevní oběh, usnadňuje srdeční činnost, zabraňuje vzniku otoků, povzbuzuje metabolismus a napomáhá vyplavování škodlivých a toxických látek z těla. Její pravidelná aplikace celkově utužuje organismus a stimuluje jeho imunitní systém.
Poskytuje regeneraci sil po jakékoliv zátěži, fyzické i duševní. Působí jako prevence úrazů a nejrůznějších zdravotních problémů. V neposlední řadě pomáhá udržovat člověka ve skvělé psychické formě. Z psychologického hlediska masáž zlepšuje náladu, odstraňuje stres, navozuje pocit vnitřního klidu a harmonie. Dotek působí pozitivně na naši emocionální vyrovnanosti fyzickou pohodu. Díky uvolněnému tělu a zrelaxované psychice lidé doslova omládnou a můžou vést mnohem aktivnější a spokojenější život, získávají novou energii do života.
Poctivá masáž je základem péče o svalový systém, a to především pro svou propracovanost a komplexní účinek. Je vynikajícím doplňkem veškerých sportů a tělesných aktivit, cvičení. Doporučují se před i po sportovním výkonu. Navozují vyšší svalovou aktivitu, pomáhají k prohřátí zatěžovaných partií, udržovat dlouhodobou tělesnou kondici. Působí prospěšně na stav svalů, šlach, kloubů při nadměrné, nebo jednostranné zátěži. Uvolňuje ztuhlé svaly a pravidelnou aplikací zabraňuje jejich opětovnému zatuhnutí.
Při masáži se používají masážní hmaty a tlaky ke zmírnění bolestí a potíží, nebo třeba jen k navození příjemně uvolněného relaxačního stavu tak vzácného v naší uspěchané době. Při masáži se používá hlazení, tlak, tření, hnětení, klepání, vibrování, promačkávání, kloubní cvičení, roztírání či tepání příslušných svalových partií. Samotný sled hmatů a jejich provedení, vždy vychází ze znalosti svalového systému. Cílem je navodit dokonalé uvolnění svalů, zmírnit účinky únavy, zvýšit průtok kyslíku v krvi, odvést z těla toxiny a podpořit regenerační schopnost celého těla. Při masáži se dbá na to, aby byla masáž účinná, dostatečně intenzivní, ale především příjemná a stimulovala celý organismus.
Lidské tělo není jen svalová hmota, kterou je nutné pořádně silově zmasírovat. Svaly a celý organismus řídí mozek, naše psychika i duše. Při nepříjemné bolesti se tělo podvědomě, reflexivně brání. Svaly jdou do křeče, místo aby byly vláčné a poddajné. Po odstranění stresové svalové ztuhlosti, přichází pocit euforie a síly.
Masáž je účinné pasivní cvičení. Svaly „pracují“, ale energii dodává masér. Proto se může po masáži na druhý den vyskytnout nepříznivá reakce, jakou netrénovaného člověka po sportovním výkonu. Ale to se stává jen někdy, zpravidla jen při první masáži, nebo po masáži po dlouhé době. Při masáži je dosahováno výrazného zvýšení prokrvení zpracovávané oblasti, odstranění některých svalových spasmů a tím uvolnění svalů. Zvýšeným prokrvením se zlepšuje energetická bilance svalových buněk, dochází k rychlejšímu zotavení svalů po zátěži, lepší se svalová výkonnost. Masáž rozrušuje svalové zatvrdliny a pravidelnou aplikací zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Pomáhá vyrovnávat následky způsobené jednostrannou činností, přetěžováním a nesprávným držením těla, čímž se výrazně podílí na prevenci bolesti zad a kloubů.
Kromě fyzického působení má masáž také velmi blahodárný vliv na naši mysl, celkové uvolnění, odstranění únavy, stresu a napětí, které jsou v dnešní hektické době mnohdy příčinami ztuhlého a bolavého svalstva, zejména v oblasti šíje a ramen.
U zdravotních masáží prováděných pomalejším tempem dochází i k podpoře činnosti lymfatického systému, urychlení odstraňování kyseliny mléčné ze svalů. Zároveň se při masáži rozruší ty tkáňové struktury, které nejsou ve zcela ideálním stavu. Proto se také po prvních masážích může klient cítit unavený a rozbolavělý. Při opakovaných masážích se organismus vyčistí, tkáně se ustálí v lepším stavu a nepříjemné pocity postupně vymizí. Sval, ze kterého byly odvedeny „odpadní“ látky pomocí lymfatického a žilního systému, přijímá živiny a kyslík čerstvě přivedenou krví. Masáž umožňuje tělu detoxikaci a následnou regeneraci – urychlení látkové výměny. Masáž napomáhá volnému proudění energie a krve, zvláště v místech, kde byly tzv. „blokády“ na fyzické úrovni tj. ve svalu. Tento aspekt se projevuje jako svalové uvolnění, které je doprovázené zmírněním bolesti a tudíž i psychického napětí, jelikož psychika je úzce spojena s fyzickým tělem. Můžeme vnímat naplnění radostí, a chutí změnit svůj život k lepšímu.
Jedna masáž uleví, ale problémy většinou ještě neodstraní. Při nemoci a bolestech je potřebné dělat masáže raději častěji 1 až 2x týdně do odstranění problémů. Pro další zlepšování zdravotního stavu je potřeba masáž opakovat v intervalech do 14 dnů. Pro udržení stálého zdraví, prevenci se doporučuje masáž pravidelně, minimálně 1x měsíčně. Při potížích je vhodné kombinovat masáž s baňkami či tepelným rašelinovým zábalem.
Je důležité v zájmu klienta, dohodnout se jakou masáž si přeje, co se mu líbí, nebo nelíbí a příjemně si tak masáž užil.
Doba masáže není jednoznačně určena, záleží na potřebách konkrétního klienta.
Známky stresu
Stres v každodenním životě přímo ovlivňuje tělo. Svaly jsou stažené a dech se zkracuje. Tyto reakce se odrážejí v postoji člověka, který se mění podle toho, v kterých částech těla je napětí a jak velké je.
Jistý stres je v našem životě nevyhnutelný, ale jeho nadbytek může vést ke škodlivým psychickým a fyzickým důsledkům. Naučte se včas rozpoznávat známky napětí ve svém těle.
Účinky masáže
- je velmi prospěšná a má řadu příznivých účinků
- nejpřirozenější regenerační přírodní prostředek
- napomáhá regeneraci svalstva a tkání, zmírňuje nebo odstraňuje bolest
- zvyšuje prokrvení kůže a odstranění odumřelých částí
- ovlivňuje průtok krve do jednotlivých orgánů a urychluje odplavování toxických látek z organismu
- podporuje lymfatický a cévní systém v odplavování toxinů
- mírní bolesti pohybového aparátu a zlepšuje jeho výkonnost
- zbavuje pocitů ztuhlosti, navozuje pohodu
- ideální doplněk k pravidelnému tělesnému cvičení a aktivitě
- slouží k uvolnění těla a mysli, odstraňuje stres a napětí, zmírňuje bolesti zad, ztuhlost šíje, přináší zklidnění a celkově osvěžuje celé tělo
- slouží jako velmi vhodná prevence onemocnění
- zlepšuje krevní oběh
- urychluje hojení a regeneraci organismu
- vyplavuje stresem nahromaděné toxické látky
- umocní uvědomění si vlastního těla, dýchání, a tím zlepší držení těla
- sníží nahromaděné napětí a staženým bolavým svalům navrátí flexibilitu
- Odvede odpadní látky zadržované ve svalech a zlepší čistící roli lymfatického systému
- pravidelná masáž zvyšuje zdatnost
- dokáže ulevit od svalového napětí a uvolnit bolavé klouby
- účinky zdravotní i estetické (zlepšení kvality kůže aj.)
- z psychického hlediska pomáhá při napětí, stresu, únavě, smutku
- na fyzické úrovni výborná pro pohybový aparát, zejména na bolesti svalů a kloubů (působí nepřímo), snížená pohyblivost vlivem svalových spasmů (křečí)
- Podpora detoxikace a regenerace organismu
- povzbuzení energie, zotavení svalstva
- osvěžení těla i mysly, efektivní odpočinek, vyšší výkonnost
- účinný prostředek proti stresu a napětí
- urychluje celkovou regeneraci organismu
Kontraindikace masáží
Kontraindikací rozumíme stav, kdy masáž nelze z nějakého důvodu provádět.
- akutní bolest zad či vážné poranění
- kardiovaskulární problémy – trombóza, onemocnění srdce
- rakovina, epilepsie, jakékoli těžké psychické onemocnění, nádorová onemocnění, zápaly, neurčené bulky
- bezprostředně po velké fyzické zátěži, doporučuje se počkat do druhého dne, celkové tělesné vyčerpání
- bezprostředně po těžkém jídle, je vhodné počkat aspoň 1-2 hodiny
- při výskytu akutního, infekčního nebo horečnatého onemocnění, celkového onemocnění (chřipka, viróza, rýma, kašel, velká únava)
- místa, kde je porušena integrita kůže (hluboké škrábance, nezhojené jizvy, čerstvá zranění)
- místa s potížemi, onemocněními kůže, plísně, postižená nebo zraněná místa na těle
- v místech, kde jsou křečové žíly, záněty žil a šlach
- v místech rozsáhlejších zhmoždění, otoků, zánětů a zlomenin
- otoky neznámého původu
- poruchy krvácivosti
- stavy vyžadující klid na lůžku
- těžké psychotické stavy intoxikace
- omezení v těhotenství
- onemocnění dutiny břišní spojené se záněty (slepé střevo, žlučník) nebo krvácení (žaludeční vřed apod.)