- Metoda: Dornova metoda a Breussova masáž
- Web: www.masazebzenec.cz
Popis
DORNOVA METODA PLUS
Jednoduchý, bezpečný a účinný, šetrný manuální způsob pomoci, kterým se mohou řešit obtíže spojené s pohybovým aparátem. Je pro svou jednoduchost, bezpečnost a účinnost, stále oblíbenější a vyhledávanější. Za otce této metody je považován Dieter Dorn z Německa, který vycházel z tradičního lidového léčitelství. Díky velmi dobrým výsledkům se Dornova metoda rozšířila po celém světě.
Je to metoda s vysokým účinkem při bolestech zad, kyčlí, kolen, kotníků a ramen, kdy se jednoduchým cvičením a pomocí tlaku palce či dlaně bezpečně navrací chybné postavení kostí v těle do původní polohy, s využitím jednoduchého přirozeného pohybu klienta, jehož aktivní účast je potřebná. Díky tomu si lépe uvědomujeme, že naše zdraví je v našich rukou. Je to způsob jak pomoci při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Po navracení kloubu a obratlů do původní polohy klient pociťuje většinou okamžitou úlevu.
Vzhledem k volnému a přirozenému pohybu ošetřovaných částí těla, za použití jemného, šetrného tlaku ošetřujícího a bezpečného uvádění kostí do svých původních, správných poloh, může být Dornova metoda zařazena mezi bezpečné metody. Neprovádí se při ní žádná trhnutí ani prudké pohyby, které by mohly způsobit zhoršení stavu. Dornova metoda využívá práci svalového aparátu tak, že aktivně zapojí svaly pro potřebný pohyb kloubního spojení. Díky navozenému pohybu ošetřujícího je tělo uvolněné a je důležitá plynulost pohybů ošetřujícího i pacienta. Tento mírný pohyb vede k fyzickému i psychickému uvolnění. Tato technika zajistí nutné uvolnění svalstva. Při samotné manipulaci s klouby a obratli tak nevzniká nežádoucí svalová obrana, což je přirozená reakce svalů na nečekaný podnět
Pro Dornovu metodu je prioritou celostní princip. Nemusí při ní dojít pouze k odstranění pohybových obtíží, ale dochází při ní i k uvolňění fyzických i psychických bloků a odstranění příčin nemoci orgánů. Každý obratel páteře má vztah k určitému vnitřnímu orgánu nebo orgánům a také má vliv na psychickou stránku člověka. Narovnáním obratle a zprůchodněním energetických drah tak může dojít k vymizení vnitřních, zdánlivě nesouvisejících nemocí. Můžeme ji proto považovat za celostní metodu, která řeší nejen příznaky nemoci, ale i samotné příčiny onemocnění. Je-li příčina vzniku problémů odstraněna, mizí i příznaky a tělo začíná opět správně pracovat. Odblokováním daného místa může dojít k správnému prokrvení, regeneraci a díky tomu může pak energie volně proudit, kde předtím nemohla. Dochází tak k přirozeným regeneračním hojivým procesům a nastolení rovnováhy v organismu.
Organismus potřebuje ovšem čas, aby se s novým vzorcem vyrovnal a naučil se opět správně (fyziologicky) pracovat. Proto je třeba trpělivost. Tyto změny mohou trvat i několik dnů po terapii. Může docházet k vedlejším příznakům svědčícím o hlubokém zásahu do organismu. Vlivem uvedení kloubů a obratlů do správné polohy dojde k upravení energetických drah v těle, k vytlačení zplodin a toxinů, které byly skryty. Důležité je v té době hodně pít, aby mohlo dojít k intenzívnímu vylučování uvolněných nečistot a usazenin z kloubů a vazů.
Tělo jako dům
Stejně jako dům musí mít dobré a stabilní základy, tak stejně to je i u člověka. Pokud má dům špatně postavené základy, hroutí se celý. I lidské tělo má správně posazené kosti a klouby středu těla, aby mohlo dobře fungovat a nic mu nebránilo v pohybu. Při nestejné délce končetin je naše tělo přetěžováno na jednu stranu a pak vzniká svalová nerovnováha. Tyto fyzické změny pak jsou příčinou nezdravému vyrotování pánve, náklonu páteře či vysunutí obratlů.
Pokud je jedna noha delší, znamená to špatné posazení kyčelního kloubu. Problémy způsobené špatným držením těla se odrážejí na páteři, kdy vzniká skolióza a různě vybočené obratle. Vše je spojeno s nepříjemnými bolestmi zad a hlavy. Problémy se zády mají někdy svou příčinu v ochablém zádovém svalstvu. Touto metodou se odstraňuje příčina problému, který by se, při lepším způsobu držení těla a posilování svalstva, neměl vracet.
Kde je Dornova metoda účinná
Dornova metoda vyrovnává celou statiku těla. Srovnává rozdílnou délku dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), způsobenou špatným postavením kloubů, které mohou být příčinou mnoha bolestí zad. Srovnává rotaci kyčelních kloubů, může pomoci i v případě kde jsou nohy mající tvar do “O“, “X“ i nohy vtočené dovnitř, posuny obratlů (což bývá častou příčinou výhřezu ploténky), vbočené palce, potíže s kotníky, s čelistmi, problémy se všemi klouby. Odstraňuje bolesti spojené s nerovností páteře, má dobré výsledky u skoliotického vybočení páteře, posuny kostrče a s tím i pravděpodobnou možnost související s neplodností, atd. Problémy s pohybovým aparátem nemusejí znamenat nemoc, mohou jen signalizovat chybné postavení kostí. Posunuté obratle nejen často působí bolest, ale také negativně působí na jednotlivé orgány skrze skřípnuté nervy od páteře a tím způsobují i jiné zdravotní potíže. Často se stává, že klientům po provedení Dornovy metody ustanou potíže např. střevní, se žaludkem, astmatem, mravenčení v končetinách, bolesti hlavy, bolesti ramen, tenisové lokty, křečové žíly a jiné potíže. Je to proto, že posunuté obratle brání správné inervaci vnitřních orgánů. Příčinou nesprávných poloh obratlů (a tím i bolesti zad a kloubů) mohou být fyzické potíže, jako např. výrony způsobené nehodami nebo při sportu, zkrácení svalů nebo i citové problémy člověka. Vždy je potřeba nalézt příčinu potíží. Některé bolesti páteře mají původ v poruše statiky způsobené nestejnou délkou dolních končetin, který může činit i několik centimetrů, aniž by klient o tomto rozdílu věděl. Dornovou metodou se klient může zbavit akutních i celoživotních zdravotních útrap, ale jeho spoluúčast je nezbytná
Ne každý zdravotní problém se však podaří vyřešit tímto způsobem a jsou případy, kdy je nutná návštěva u lékaře.
Při prvních dvou návštěvách probíhá komplexní vyšetření a ošetření kloubů a páteře pacienta. Četnost ošetřování je individuální. Citelné zlepšení lze pozorovat hned, po prvním ošetření. Četnost ošetřování je individuální podle stavu klienta. Výrazné snížení počtu ošetření závisí na ochotě klienta provádět samostatná cvičení předepsaná ošetřujícím. Po ošetření Dornovou metodou by měly následovat 2-3- dny klidnějšího režimu, aby se tělo mohlo přizpůsobit novému postavení obratlů a kloubů.
Pro koho je Dornova metoda vhodná
Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé bez rozdílu věku, pokud jsou jen trochu mobilní. Je velice efektivní u malých dětí. Již v porodnici u nich může dojít k povysunutí kyčelního kloubu a zvětšení kloubní štěrbiny. Tuto nerovnováhu je vhodné co nejdříve odstranit a vyhnout se tak následným potížím v dospělém věku.
Dornova metoda je jednoduchá a efektivní možnost, jak pomoci lidem při nejrůznějších potížích. Důležitá a základem předpokladem úspěchu je aktivní spolupráce a pomoc klienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je také nutné, aby každý člověk poznal a změnil své trvalé pohybové návyky a vzorce.
Nejúčinnější je vždy prevence. Ošetření opěrného aparátu je u zdravého jedince příjemné a pravidelná kontrola předchází mechanickému poškození a předčasnému opotřebení chrupavek a kloubů.
Dornova metoda s Breussovou masáží
Pro zvýšení účinku je Dornova metoda doplněna o jemnou, energetickou Breussovu masáž, která uvolňuje tlaky na meziobratlové ploténky a dá se vhodně kombinovat při problémech se zády a k přípravě páteře ještě před samotným ošetřením, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva pro snadnější ošetření Dornovou metodou. Posunuté hrudní či bederní obratle při ní mohou často být bezbolestně uvedeny do správné polohy a navíc se při této jemné masáži automatickým ošetřením akupresurních bodů, především na meridiánu močového měchýře mohou uvolnit blokády a duchovní napětí, a tím se prohloubí účinek. Pomocí této terapie mohou ploténky optimálně regenerovat a znovu se nabít energií. Tato jemná, regenerační a energetická Breussova masáž, která hlavně působí na výživu meziobratlových plotýnek se využívá i na závěr po ošetření Dornovou metodou. Tato masáž je vhodná a účinná, hlavně v době velkých bolestí v oblasti páteře a výborně se hodí na uvolňování a prevenci. Při Dornově metodě a Breussovi masáži se používá kvalitní třezalkový olej.
Kdy je Dornova metoda doporučená
- bolestech zad, kyčlí, kolen, loktů, ramen, kotníků
- skoliotické držení těla
- výhřezy meziobratlových plotének
- bolestech hlavy, šíje – posun krčního obratle
- rozdílné délce dolních končetin, která zapříčiňuje přetěžování jedné končetiny více
- vybočeného palce u nohy (Halux valgus)
- různých sklonů, vybočení pánve
- tenisovém a oštěpařském lokti
- problémy s otěhotněním – zapadlé či posunuté obratle v oblasti bederní páteře, kostrče
- problémy při chůzi
- brnění dolních i horních končetin, odstraňuje mravenčení a poruchy citlivosti rukou a nohou
- artróza nižší stupeň
- chybné pohybové stereotypy aj.
- je úspěšná při korektuře kyčlí, kolene, hlezna, krční, hrudní, bederní páteře a křížokyčelního skloubení
- při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech
- řeší mechanické posuny kostí v akutních i chronických stavech
- při této terapii se zároveň vytahují baňkami zapadlé obratle
Kontraindikace
- při osteoporóze (řídnutí kostí) v pokročilém stádiu
- akutnímu zánětu (je třeba počkat, až zánět odezní)
- artróza 4. stupeň
- revmatoidní artritidě
- po operaci plotének a kloubů (nejdříve za 4 týdny po zákroku)
- v těhotenství s omezením
- rakovina kostní dřeně, kůže, kostí
- Ostatní typy rakoviny v době kdy probíhá léčení chemoterapií nebo ozařování.
- Syndrom „Caudi“ (druh výhřezu meziobratlové ploténky, kdy pacient necítí průběh močení či utírání)
- Zničené jádro meziobratlové ploténky
- Rozštěp páteře
- náchylnost ke zlomeninám, krevním výronům
- Bechtěrevova nemoc (obratle nesmí být ošetřovány, když jsou již srostlé, možné je však ošetření kloubů)
- zlomeniny (musí být nejdříve vyléčeny 4-6 týdnů)
- těžká cukrovka
- operace ploténky, kyčelního kloubu (opatrně asi po 6 týdnech)
- po operacích nejdříve po 2 měsících
- omezení při kloubních náhradách kyčelního kloubu
Při jakémkoliv podezření na špatný zdravotní stav je klient požádán o stanovisko lékaře.
BREUSSOVA MASÁŽ
Metoda pochází od Rudolfa Breusse (1899-1990), rakouského léčitele a mistra v oboru na přírodní medicínu, za jejíž pomoci úspěšně léčil i těžká onemocnění. V Čechách je známý 42 denní kůrou proti rakovině. Je autorem světového bestselleru „Rakovina, leukémie a jiné zdánlivě nevyléčitelné nemoci, léčitelné přírodními prostředky“. Zabýval se ale i pohybovým aparátem a problémy s páteří. Podle R. Breusse neexistují žádné opotřebované ploténky, ale pouze „zdegenerované“, které se touto masáží znovu úspěšně, postupně regenerují.
Breussova masáž regeneruje meziobratlové ploténky čímž vyřeší široké spektrum zdravotních potíží. Je to velmi jemná, příjemná, uklidňující energeticko manuální masáž zad z regeneračními účinky na páteř, která uvolní i tělesné, hluboko uležené psychické a duševní bloky. Masáž je prováděna výhradně pomocí kvalitního třezalkového oleje, pomáhajícímu účinnosti masáže a který se velmi dobře vstřebává, doslova vpíjí až do samotných chrupavek a zvyšuje tak jejich pružnost. Ploténky se tak vyživují a uvolňují ještě lépe. Pomocí této metody mohou meziobratlové ploténky optimálně regenerovat a znovu se nabít energií.
Breussova masáž je výborná svým působením, klienti při ní zpravidla usínají při prvních hmatech a po masáži cítí výraznou psychickou úlevu. Není výjimkou, že se po takové masáži, která se s výhodou používá před různými metodami odblokování (nejčastěji Dornovou metodou), již nemusí odblokování pohybového aparátu provádět. Mnoho blokací máme způsobeno samotným stresem, a proto začíná být Breussova masáž tak oblíbená.
Masáž působí na nervový systém, pohybový aparát a to především páteř. Působí skvěle na svaly okolo páteře, a proto se s výhodou používá při bolestech zad, kde dokáže uvolnit meziobratlové ploténky a tím ulevit od bolesti, kterou může způsobit tlak na míšní nerv. Meziobratlová ploténka je pružná destička sloužící k odpružení a rotaci páteře, tlumí nárazy, kterým je páteř vystavena např. při chůzi, běhu, skoku. S přibývajícím věkem a vlivem vzpřímeného držení těla na ní vznikají degenerativní změny. Je-li ploténka zmáčknuta, ztrácí postupně svůj objem, pružnost, funkci a postupně degeneruje nebo dojde k jejímu výhřezu.
Základem Breussovy masáže je pomocí jemného tahu vytvořit prostor mezi obratli, který je vyplněn meziobratlovou ploténkou, pak vmasírovat třezalkový olej, jenž působí na ploténku asi jako voda na houbu. Ploténka olej nasaje, zvětší se do původní velikosti a začne opět plnit svou funkci – odpružení a rotace páteře, ochrana nervů před stlačením (které se mmj. projevuje jako vystřelující bolest nebo brnění a mravenčení…). Bolesti zad a problémy s páteří dnes trápí mnoho lidí a proto je Breussova masáž cílenou, účinnou péčí a velmi vyhledávanou metodou.
Postup Breussovy metody
spočívá v intenzivním vtírání masážního oleje po celé délce páteře. Důraz je při tom kladen na postižená, bolavá místa. Masáž zad, probíhá zejména přímo po páteři a v její oblasti různými speciálními pomalými masážními hmaty a dostatečným vmasírovaním masážního oleje, který je směsí za studena vylisovaného olivového oleje a třezalky. Působením masáže a vynikajících účinků tohoto oleje, který i intezivně uvolňuje svaly se docílí uvolnění a nabobtnání meziobratlových plotének, které se rychleji regenerují a obratle se pak lépe vyrovnávají do správné polohy. (V některých případech je možné bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének hrudních nebo bederních na své původní místo.) Dochází také k lepšímu prokrvení, okysličení a výživě tkáně jednotlivých obratlů, uvolnění napětí a tenzi okolo páteře a odstraňění bolesti zad, odplavování škodlivin krví, stimulaci nervových vláken vedoucích z páteře a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla. Po jemných, citem naplněných zákrocích se přikládá v závěru masáže na páteř hedvábný papír, ručník, přikrývka a postupné energetizující chmaty, aby tak mohl třezalkový olej pronikat ještě hlouběji do oblasti páteře. Klient se nechá pár minut relaxovat. Celá páteř je po masáži zrelaxovaná, snadněji se regeneruje a hybnost organismu se rozšiřuje, obratle jsou ve správné poloze. Pomocí této metody mohou meziobratlové ploténky optimálně regenerovat a znovu se nabít energií. Následuje pocit protažení a srovnání páteře. Klient masáž vnímá velmi příznivě a je překvapen, jak jemnou metodou se mu může ulevit od bolesti. Prožívá pocit hluboké fyzické i psychické úlevy, protože dochází k odbourání hluboko uložených psychických problémů. Masáž podporuje také klidný spánek, detoxikaci a regeneraci organismu. Není jen mechanickým procesem vyrovnání páteře, ale i účinným zdrojem energie.
Masáž jako řešení bolesti zad
Problémy se zády a páteří vznikají většinou jednostranně zaměřenou činností, nesprávným držením těla, které je často způsobeno rozdílnou délkou dolních končetin (kterou řeší Dornova metoda) a vrozenými deformacemi (srostlé ploténky apod.). Lidská páteř má přirozeně dvojesovité zakřivení (lordóza a kyfóza). Jestliže je bederní, nebo hrudní část páteře nepřiměřeně prohnutá (hyperlordóza, hyperkyfóza), vznikají nám problémy a bolest zad. Lidé trpící problémy se zády jsou různě omezování ve všedním životě (mají stále méňě času) i ve sportovních aktivitách, cvičení, které jsou prevencí problémů pohybového aparátu a jejich tělo trpí. Pokud tedy zdravotní stav nedovolí jinak, problémy se zády lze řešit úspěšně pravidelnou Breussovou masáží, nejlépe v kombinaci s Dornovou metodou, pro kterou je ideálním doplňkem. Umocňuje její ošetření, dá se s ní velmi dobře kombinovat. Mnohé problémy páteře jako bolesti meziobratlových plotének, blokace v bederní oblasti ústřel atd. se mohou spojením těchto dvou metod zcela lehce, bez rizika a s dobrou prognózou ošetřit, zregenerovat ploténky v celé délce páteře. Beussovu masáž se používá i jako příprava před ošetřením, na napravování páteře, protože svalstvo a tkáň se masáží dobře uvolní a přístup k obratlům je snazší. Při masáži mohou často být bezpolestně uvedeny do správné polohy i posunuté bederní či hrudní obratle. Vyrovnáním páteře a částečným odstraněním svalového napětí dochází automaticky k lepšímu držení těla, které má zásadní dopad na celkový vzhled.
Breussova masáž je účinná metoda, která pomáhá při ústřelu (zánět sedacího nervu – lumbago, houser, ischias) a pacient ji snese. Automatickým ošetřením akupresurních bodů hlavně na meridiánu močového měchýře se mohou také uvolnit blokády a duchovní napětí. Masáž je velmi jemná a tak nejsou známy žádné kontradikce, umocňuje ošetření Dornovou metodou. Doba masáže je 40 – 60 min. Masáž je jemná a proto je možné ji libovolně opakovat. V létě musíme však respektovat citlivost třezalky na slunce, takže se nedoporučujeme opalování, dokud není olej ze zad pryč.
Účinky Breussovy masáže
- vyrovnává celkovou statiku organismu
- uvolňuje psychické, fyzické a energetické bloky
- vyrovnává postavení zad, vyrovnává záda
- dbá na správné postavení páteře
- zmírňuje svalové napětí, dysbalanci zádového svalstva
- uvolňuje, vyživuje a regeneruje meziobratlové ploténky třezalkovým olejem
- je vhodná pro všechny věkové kategorie i při prokázané osteoporóze
- uvolňuje napětí a tenzi okolo páteře a odstraňuje bolesti zad
- uvolňuje meziobratlové bloky, tím se páteř srovná do přirozené pozice a meziobratlové ploténky mají větší možnost vrátit se do původní pozice
- slouží nejen jako řešení již vzniklého problému (degenerace ploténky), je účinnou prevencí onemocnění páteře
- úspěšně se používá jako pomocná metoda při různých onemocněních páteře
- je velmi vhodná v případech, kdy např. kvůli bolestem nelze použít jiná terapie
Kdy a pro koho je Breussova masáž nevhodná?
Jelikož je masáž velmi jemná, nejsou známy kontraindikace. Pouze v těhotenství se tato masáž nedoporučuje, protože se masáž provádí v leže na břiše.
UPOZORNĚNÍ: Třezalkový olej obsahující hypericin, může vyvolat zvýšenou fotosenzibilitu, zvláště u lidí s citlivou pletí. Může způsobit vyšší citlivost na sluneční záření, svědění nebo skvrny na kůži. Po jeho použití se nedoporučuje 24 hodin vystavovat masírovaná místa na slunci, ani nenavštěvovat solárium.